Informace pro seniory
1) Stravování
Obědy jsou rozváženy v termonádobách uživatelům pečovatelských služeb do jejich domácností. V případě zájmu o dovoz obědu kontaktuje sociální pracovnici na telefonním čísle 271 962 087, nebo na emailu : csop.praha15@seznam.cz [1].
Poskytnutí stravy nebo pomoc při zajištění stravy
snídaně | 28,-Kč |
oběd D 3 | 68,-Kč |
oběd D 4 žlučníková dieta | 69,-Kč |
oběd D 9 dieta pro diabetiky | 70,-Kč |
večeře | 47,-Kč |
donáška jídla v DPS | 8,-Kč |
dovoz oběda | 18,-Kč |
dovoz oběda dvojice | 15,-Kč/1 oběd |
pomoc při přípravě jídla a pití | 130,-Kč/hod. |
příprava a podání jídla a pití (včetně mytí a úklidu nádobí) | 130,-Kč/hod. |
Jídelníček najdete na stránkách www.csop-praha.cz [2] v kolonce stravování.
Odhlášení obědů na následující den je možné pouze do 9-té hodiny předchozího dne na telefonním čísle 271 960 668.
MČ Praha-Petrovice přispívá 18,00 Kč na 1 oběd a 5,00 Kč na příspěvek pečovatelské služby.
Školní jídelna ZŠ Dopplerova
MČ Praha-Petrovice zajišťuje pro starobní a invalidní důchodce odběr obědů, a to během školního roku v jídelně Základní školy Praha-Petrovice, Dopplerova 351. Tyto obědy jsou zde zajišťovány ve dnech pondělí až pátek (mimo prázdniny). Senioři s trvalým pobytem v MČ Praha - Petrovice si vyzvednou potvrzení ke stravování v jídelně ZŠ Dopplerova na podatelně ÚMČ Praha - Petrovice, Edisonova 429, Praha 10.
K vydání potvrzení předloží občan :
- občanský průkaz
- doklad o přiznání starobního nebo invalidního důchodu
Po obdržení potvrzení se mohou přihlásit u vedoucí školní jídelny v základní škole a dohodnout si odběr obědů. Během všech školních prázdnin mohou senioři, kteří docházejí pro obědy do školní jídelny základní školy, využít odběru obědů v Centru sociální pomoci Praha 15, Janovská 486, Praha 10. Tito občané si však musí vyzvednout na úřadu MČ Praha-Petrovice, Edisonova 429 " Potrvzení", že se jedná poživatele starobního nebo invalidního důchodu.
Toto potvrzení jimbude vydáno na podatelně MČ Praha-Petrovice, Edisonova 429, Praha 10.
Obědy pro seniory se vydávají každý den pondělí - pátek od 11.20 hodin do 11.40 hodin.
Odhlášení oběda den předem, nebo do 08.00 hodin daného dne na telefonní číslo 274 860 845 u vedoucí ŠJ pí Novákové nebo emailem jídelna@zsprahapetrovice.cz [3], nebo přes internetové bankovnictví www.strava.cz [4]
Jídelníček najdete na www.strava.cz [4] (číslo jídelny 4279)
MČ Praha-Petrovice přispívá seniorům a invalidním důchodcům na jeden odebraný oběd částku 27,-Kč.
2) Nedostatek financí na bydlení
Nedostatek financí spojených s úhradou nákladů na bydlení je možné konzultovat s Úřadem práce, který rozhoduje a vyplácí sociální dávky, mimo jiné též:
- příspěvek na bydlení – dávka státní sociální podpory
- doplatek na bydlení – dávka pomoci v hmotné nouzi
Kontaktní pracoviště Úřadu práce pro Prahu 10 sídlí na adrese Praha 10, Vršovická 68, telefon 950 178 111. Odkaz na web zde [5].
3) Chci zůstat doma - brožurka APSS pro seniory a jejich blízké
Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR vydala brožuru, určenou zejména seniorům a jejich blízkým, kterým přináší stručný a praktický návod na to, jak postupovat v situaci, kdy již potřebují péči druhé osoby, či jsou sami těmi, kteří péči budou poskytovat.
Odkaz na elektronickou verzi publikace zde [6]
4) Kompenzační pomůcky
Na zakoupení kompenzační pomůcky může při splnění zákonem stanovených podmínek poskytnout příspěvek Úřad práce ČR.
Kontaktujte:
- Krajská pobočka pro hl. m. Prahu, kontaktní pracoviště v Praze 10 [7]
Vršovická 1429/68, Praha 10
Kompenzační pomůcky si můžete vypůjčit:
- Půjčovna kompenzačních pomůcek CZP Praha [8]
Wuchterlova 11, 160 00 Praha 6 - Středisko tělesně postižených v ČR, o.s. Praha [9]
Karlínské nám. 12, 180 00 Praha 8 - Život 90 [10]
Karolíny Světlé 286/18, 110 00 Praha 1 - Centrum Paraple, o.p.s. [11]
Ovčárská 471, 108 00 Praha 10 - Tyfloservis, o.p.s. [12]
Krakovská 21, 110 00 Praha 1 - Domov Sue Ryder [13]
Michelská 1/7, Praha 4
5) Domácí násilí - užitečné kontakty
- Intervenční centrum [14]
Intervenční centrum je dle zákona povinno nabídnout první kontakt osobě ohrožené domácím násilím nejpozději do 48 hodin od doručení faxu od Policie ČR s úředním záznamem o vykázání násilné osoby ze společného obydlí. Pomoc IC může být poskytnuta rovněž na základě žádosti osoby ohrožené násilným chováním jiné osoby obývající s ní společné obydlí. Sociální služby v intervenčním centru jsou poskytovány ambulantně. - Praha - Intervenční centrum [15]
Další kontakty:
- Acorus, o.s. [16]
Acorus, o. s. poskytuje osobám ohroženým domácím násilím komplexní odbornou pomoc směřující k překonání nepříznivé sociální situace a k začlenění do běžného života bez přítomnosti násilí. - Bílý kruh bezpečí [17]
Komplexní pomoc BKB je poskytována prostřednictvím:
- Bezplatné nonstop linky 116 006 - pro oběti kriminality a domácího násilí
- DONA linky 2 51 51 13 13 - nonstop pomoc obětem domácího násilí
- Linky BKB 257 317 110 - nonstop pomoc obětem a svědkům trestných činů
- Klíčových sociálních pracovníků (případových manažerů) pro zvlášť zranitelné oběti a pozůstalé
- Intervenčního centra BKB v Ostravě
- Centrály BKB v Praze
- Celostátní sítě poraden BKB - Diakonie ČCE [18]
Bruselská 4, 120 00 Praha 2
SOS centrum [19]
6) Jak postupovat při úmrtí blízké osoby
Ztráta nejbližší osoby je pro každého velkou citovou ránou. Bohužel namísto přemýšlení o lidském osudu musí pozůstalí hned po smrti začít rychle jednat. Proto se nejprve pojďme zaměřit na první okamžiky po smrti blízké osoby.
V případě úmrtí doma je vaší povinností přivolat lékaře, který písemně konstatuje smrt osoby. Následně kontaktujte pohřební službu dle vlastního výběru. Počítejte s tím, že pohřební ústav bude chtít znát totožnost zemřelého, vaši totožnost a zároveň bude chtít smuteční šaty určené pro obřad.
Prvním úřadem, kam byste po úmrtí blízkého měli zajít, je matrika obecního úřadu, kde předáte občanský průkaz zemřelého. Potvrzení lékaře o úmrtí (ohledací list) pošle na matriku lékař. Matrika následně vyhotoví úmrtní list a zašle jej objednateli pohřbu. Ostatní doklady zemřelého jako např. řidičský průkaz, průkaz pojištěnce, cestovní pas, průkaz osoby se zdravotním postižením (TP, ZTP, ZTP/P) předáte v místě jejich vydání. Pokud zemřelý pobíral státní dávky, např. příspěvek na péči, příspěvek na mobilitu atd. ohlaste událost úmrtí v místě, kde mu byla příslušná dávka vyplácena, tzn. na místně příslušné pobočce úřadu práce.
Úmrtí doma:
Je nutné zavolat lékaře, který zesnulého prohlédne a vystaví list o prohlídce (tzv. ohledací list). Po odchodu lékaře zavolejte pohřební službu. Po zavolání pohřební služby je nutno domluvit všechny podrobnosti, pohřební služba následně vyřídí vše požadované za Vás.
- Při úmrtí v nemocnici či jiném zdravotnickém zařízení:
Ohledací list vystaví místní lékař a zesnulého obvykle převeze na patologii. Organizace oznámí smrt rodinným příslušníkům . Poté je třeba si vyzvednout osobní věci zesnulého. Převoz a vyzvednutí nutných dokumentů většinou vyřizuje pohřební služba. Na dalším postupu je nutno se s pohřební službou domluvit. - Informace o nároku na pracovní volno:
Když vám zemře manžel, druh nebo dítě, máte ze zákona nárok na dva dny placeného volna a další placený den na pohřeb. V případě úmrtí rodičů, sourozenců, prarodičů, tchána a tchýně, švagra a švagrové, snachy a zetě mají zaměstnanci nárok na jeden placený den volna, a pokud pohřeb zařizujete, ještě den navíc. Totéž platí u vzdálenějších příbuzných, podmínkou však je, že v době úmrtí s Vámi žili v jedné domácnosti. - Úmrtní listy
Úmrtní list bude vydán manželce, rodičům, dětem, prarodičům, vnukům, sourozencům nebo zplnomocněným zástupcům. K ověření právního zájmu by měli tito jmenovaní při objednávání pohřbu doložit rodný nebo oddací list a doklad totožnosti. Úmrtní list bude zaslán doporučeně poštou z příslušné matriky úmrtí do 1 měsíce, pokud není dohodnuto při sjednávání pohřbu jinak. - Přepis změny stavu v občanském průkazu:
Provádí oddělení osobních dokladů na úřadu městské části v místě trvalého bydliště. Nový OP obdržíte do 30 dnů. K žádosti o nový OP se předkládá: Váš OP, úmrtní list (originál) Je nutné vrátit kartu zdravotního pojištění zesnulého na kteroukoliv pobočku příslušné zdravotní pojišťovny. - Podmínky nároku na pohřebné:
Zodpoví příslušné územní pracoviště Úřadu práce [20] - Informace o vdovských, vdoveckých a sirotčích důchodech:
Žadatel uplatňuje nárok na důchod u správy sociálního zabezpečení podle místa svého trvalého bydliště. - Notářské řízení:
K vyřízení dědického řízení budete notářem vyzváni písemně.