Největší lázně na Moravě leží uprostřed krásné přírody a vynikají jak svými léčebnými účinky, tak malebnou architekturou. Luhačovice proslavila zejména minerální voda Vincentka pomáhající při řadě zdravotních neduhů. Ať už sem jedete za léčbou, lenošením či aktivním odpočinkem, zdejší pobyt ve vás stoprocentně navodí pohodu a pomůže vám odreagovat se od starostí všedních dnů.

Jurkovičův dům v LuhačovicíchNejvětší stavební rozmach Luhačovice zažily na přelomu 18. a 19. století, kdy šlechtický rod Serenyiů pochopil význam zdejších léčivých pramenů a počal budovat ubytovací a léčebná zařízení. Koncem 19. století však o Luhačovice počal upadat zájem, řada domů chátrala a hosté si stěžovali na úbytek komfortu. Jedním z těch, kdo lázně na počátku století 20. zachránil před hrozícím úpadkem, byl významný slovenský architekt Dušan Jurkovič. Jeho dílo můžete obdivovat v ulicích města dodnes.

V samém srdci lázní u kolonády se nachází krásně opravený Jurkovičův dům ve stylu lidové secese. Stavba si zahrála v oblíbeném seriálu Četnické humoresky. Mezi další Jurkovičovy skvosty patří Chaloupka, hotel Jestřabí, Vodoléčebný ústav, Sluneční lázně, a řada dalších.   
 

 

Projděte se po Lázeňském náměstí s kolonádou. Jeho dominantou je zmiňovaný Jurkovičův dům. Na okraji náměstí stojí dvě zajímavé vilky postavené ve švýcarském stylu – Alpská růže a Vila pod lipami. Před čtyřpodlažní secesní budovou Domu Bedřicha Smetany najdete známou bruselskou fontánu. Asi nejvyhledávanějším místem je 130 metrů dlouhá krytá kolonáda. Na ní se nachází krásná galerie Vladimíra Ohlídala, kde se celoročně střídají výstavy nejrůznějších umělců. Hned vedle stojí pavilon s léčivou vodou Vincentkou.
 
Více o historii Luhačovic se dozvíte v Muzeu luhačovického Zálesí. Nedaleko něj je příjemný hotel Lužná, kam kdysi zavítal i Tomáš Baťa. Při svých lázeňských procházkách určitě zavítejte do skvělé Divadelní kavárny, kde mají nejlepší poháry na světě s poctivou porcí "pravé" šlehačky. Jak už název napovídá, v jejím těsném sousedství stojí Lázeňské divadlo, důležité dějiště kulturních akcí. Od června do září zde běží letní divadelní sezóna a jeden týden v srpnu se koná přehlídka českých a slovenských komorních divadel Divadelní Luhačovice. Těšit se můžete také na řadu hudebních akcí, například na absolventské koncerty Václava Hudečka a jeho žáků houslové školy.
 

Pobyt v Luhačovicích si zpříjemněte i delšími procházkami. Jednou z mnoha možností je devatenáctikilometrový lázeňský okruh Dušana Jurkoviče, značený bíločerveným čtverečkem. Vede po lesních cestách v okolí Luhačovic a dostanete se při něm mimo jiné k jezírku lásky, vodní nádrži a vystoupáte na Obětovou horu vysokou 511 m. n. m.