Jedna z nejslavnějších českých hor, Velký Blaník, je opředena několika legendami. Ta nejznámější vypráví o spícím vojsku, které pod velením svatého Václava z hory vyrazí, až bude českému národu nejhůř. Na vrcholku stojí 30 m vysoká rozhledna, poblíž objevíte dosud patrné stopy po keltském hradišti.
Pověsti o rytířích
Velký Blaník je národním symbolem naděje a víry v lepší budoucnost. Tato hora je opředená spoustou zajímavých pověstí. Nejznámější a jistě také nejčtenější je pověst o bájných blanických rytířích, kteří odpočívají uvnitř hory. Až českému národu bude nejhůře vyjedou rytíři z hory a českému národu pomohou. Ale existuje i mnoho dalších pověstí o Blaníku a o setkání lidí s blanickými rytíři.
Jedna z nich vypráví například o vozkovi, který jel s koňmi domů z mlýna. Cestou uslyšel troubení a hlahol vojska. Jeho koně se splašili vběhli i s vozem a vozkou do Blaníka a zůstali tam s vojskem uvězněni 10 let. Po návratu vozka nemohl uvěřit že strávil tak dlouhou dobu v hoře a vypravoval, že v Blaníku spí rytíř Vok z Rožmberka.
Mnoho pověstí je také o ovčácích - většinou se do jejich osudu přimíchá zatoulaná ovečka, kterou se pasáček či pasačka snaží dohonit. Ovečka však kupodivu zamíří vždy k Blaníku, do jehož nitra vběhne následovaná svým pánem. Pak se hora zavře a není cesty zpět. V hoře pak ovčáci musí různou dobu sloužit rytířům - zatímco jednoho propustili po 10 letech a odměnili ho smetím, které se časem proměnilo ve zlato, mladé děvče si v hoře prý nechali dosud a pustí ji, až sami horu opustí.
Tato pověst má základy v keltské mytologii, ale také v historické události z 15. století, kdy bylo v nedalekých Býkovicích překvapivě poraženo mnohem silnější nepřátelské vojsko. Už kolem roku 1470 kázal o vojsku svatého Václava Mikuláš z Vlásenice a časem pak řada dalších.
Zpět kolem Malého Blaníku
Od úpatí Velkého Blaníku nad obcí Louňovice pod Blaníkem kolem rozhledny na vrchol a dál až ke geoparku u obce Kondrac vás provede naučná stezka. Informační panely doplňují interaktivní prvky, s nimiž si pohrají nejen děti, ale i dospělí. Když už vyšplháte na vrchol Velkého Blaníku, nevynechejte jeho menšího a méně navštěvovaného souseda, který na svém vrcholu ukrývá gotickou lahůdku.
Z vrcholu Velkého Blaníka pokračujte po zelené směrem na Lesáky. Sestup je poměrně pohodlný, z části po lesních schodech. Cesta potom vede lesem a od úpatí hory po rovince. Po značce dojdete až na hlavní silnici, která spojuje Louňovice s Načeradcem. Tady se dejte opačným směrem, než kterým vede značení. Po pár metrech narazíte na odbočku na Býkovice. Jděte však o kousek dál a zahněte první lesní cestou doleva. Bude to trochu dobrodružství, ale nenechte se odradit.
Po několika metrech rovinky začnete stoupat na Malý Blaník. Na jeho konci vás čeká překvapení - uprostřed lesa se najednou vynoří zřícenina starobylé kaple sv. Máří Magdalény, která je zmiňována již kolem roku 1543. Místo má tajemnou atmosféru a rozhodně stojí za to, abyste se na pár okamžiku zastavili a nasáli ji. Z vrcholu je to pak už jenom kousek zpět do Louňovic.