Bydlení
Azylové domy poskytují pobytové služby na přechodnou dobu osobám v nepříznivé sociální situaci spojené se ztrátou bydlení. Služba obsahuje poskytnutí stravy nebo pomoc při zajištění stravy, poskytnutí ubytování nebo pomoc při zajištění bydlení, pomoc při prosazování práv a zájmů, výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti. Jedná se o placenou službu.
Seznam azylových domů naleznete také na internetových stránkách ministerstva práce a sociálních věcí http://iregistr.mpsv.cz/
a) Azylové bydlení – matky s dětmi:
- Azylový dům pro matky s dětmi
- Jasmínová 2904/35, 106 00 Praha 10
b) Další Azylové domy v Praze:
c) Nedostatek financí na bydlení:
Nedostatek financí spojených s úhradou nákladů na bydlení je možné konzultovat s Úřadem práce, který rozhoduje a vyplácí sociální dávky, mimo jiné též:
- příspěvek na bydlení – dávka státní sociální podpory
- doplatek na bydlení – dávka pomoci v hmotné nouzi
Kontaktní pracoviště Úřadu práce pro Prahu 10 sídlí na adrese Praha 10, Vršovická 68, telefon 950 178 111. Odkaz na web zde
Řadu informací naleznete rovněž na portálu Ministerstva práce a sociálních věcí, kde jsou soustředěny jak informace o Úřadu práce ČR, tak i informace o dávkách státní sociální podpory, o dávkách pomoci v hmotné nouzi aj. - odkaz zde .
Domácí násilí
Domácí násilí lze velmi těžko rozpoznat zvenčí. Je důležité, aby se člověk, kterého se tato skutečnost týká, po svém uvážení rozhodl situaci řešit. Nabízíme Vám potřebné informace.
Užitečné kontakty:
Intervenční centrum
Intervenční centrum je dle zákona povinno nabídnout první kontakt osobě ohrožené domácím násilím nejpozději do 48 hodin od doručení faxu od Policie ČR s úředním záznamem o vykázání násilné osoby ze společného obydlí. Pomoc IC může být poskytnuta rovněž na základě žádosti osoby ohrožené násilným chováním jiné osoby obývající s ní společné obydlí. Sociální služby v intervenčním centru jsou poskytovány ambulantně.
Acorus, o.s.
Acorus, o. s. poskytuje osobám ohroženým domácím násilím komplexní odbornou pomoc směřující k překonání nepříznivé sociální situace a k začlenění do běžného života bez přítomnosti násilí.
Bílý kruh bezpečí
Komplexní pomoc BKB je poskytována prostřednictvím:
- Bezplatné nonstop linky 116 006 - pro oběti kriminality a domácího násilí
- Celostátní sítě poraden BKB
- Centrály BKB v Praze
- Intervenčního centra BKB v Ostravě
- Klíčových sociálních pracovníků (případových manažerů) pro zvlášť zranitelné oběti a pozůstalé
- Linky BKB 257 317 110 - nonstop pomoc obětem a svědkům trestných činů
- DONA linky 2 51 51 13 13 - nonstop pomoc obětem domácího násilí
Diakonie ČCE
Bruselská 4, 120 00 Praha 2
Rosa, o.s.
Občanské sdružení ROSA - centrum pro týrané a osamělé ženy se ve své činnosti zaměřuje na přímou komplexní pomoc ženám – obětem domácího násilí a jejich dětem a na prevenci domácího násilí.
Finanční tíseň
Poradna při finanční tísni
Hvězdova 19, 140 00 Praha 4
V případě konzultace (osobní, telefonické, elektronické) ohledně platební neschopnosti nebo oddlužení-osobního bankrotu je vhodné, aby klient měl připraven přehled o veškerých svých závazcích (věřitelé a výše jednotlivých závazků, kolik zbývá doplatit, jaké je RPSN) a sečtenu celkovou výši všech svých závazků (dluhů). Nerozlišuje se, zda je nějaký závazek řádně splácen či ne – jedná se o celkový a vyčerpávající přehled vč. např. nehrazeného nájmu, výživného, dlužných pokut dopravním podnikům atd.
Více informací najdete na webu organizace - odkaz zde.
Návrat z vězení
Vracíte se z výkonu trestu odnětí svobody nebo z vazby a nevíte, co budete dělat a na koho se obrátit? Informace, na tomto místě by Vám měly pomoci zodpovědět některé Vaše dotazy.
a) Kontaktní pracoviště Úřadu práce v Praze 10
Zprostředkování zaměstnání, rozhodování o přiznání podpory v nezaměstnanosti a agendu tzv. nepojistných dávek vyřizuje Úřad práce ČR.
Pro Prahu 10 je kontaktní pracoviště na adrese Praha 10, Vršovická 68, telefon 950 178 111. Odkaz na web zde.
Řadu informací naleznete rovněž na portálu Ministerstva práce a sociálních věcí, kde jsou soustředěny jak informace o Úřadu práce ČR, tak i informace o sociálních dávkách - odkaz zde .
b) Ubytovny a noclehárny
Nejedná se o sociální službu, ale o soukromá zařízení, která nabízejí levné ubytování hotelového typu. Jedná se tedy o placenou službu.
Seznam ubytovacích zařízení naleznete například na: http://www.ubytovny.net/
c) Oddělení sociální prevence
ÚMČ Praha 15 - http://www.praha15.cz/urad/telefonni-seznam/osp/ poskytuje pomoc občanům ohroženým sociálním vyloučením a osobám v nepříznivých sociálních situacích. Spolupracuje s Vězeňskou službou ČR, Probační a mediační službou, správními úřady a územními samosprávnými celky, neziskovými organizacemi. Vykonává kontinuální sociální práci s pachateli trestné činnosti. Vykonává funkci veřejného opatrovníka občanům soudem omezeným ve svéprávnosti. Poskytuje komplexní poradenskou činnosti.
Služby pro rodiny s dětmi
Rodičům, pečujícím o děti předškolního věku, poskytuje služby:
- www.hostcz.org/
- Adresa: Slevenské 6, 100 00 Praha 10
- Telefon: +420 272 656 031
Sociálně-aktivizační služby pro rodiny s dětmi:
- www.diakonie.cz/sluzby/sluzby-podle-cilove-skupiny
- Adresa: Bruselská 298/4, 120 00 Praha 2
- Telefon: +420 222 520 589
České centrum pro sanaci rodiny:
- www.strep.cz
- Adresa: Řehořova 10, 130 00 Praha 3
- Telefon: +420 224 232 261
Jesle:
- www.jesleskalka.cz
- Adresa: Jevanská 2428/11, 100 00 Praha 10
- Telefon: 606 487 124
Středisko služeb pro děti a rodiče – Jesle Jakutská:
- www.csop10.cz/nase-sluzby/ostatni-sluzby/stredisko-sluzeb-pro-deti-a-rodice.aspx
- Adresa: Sámova 7, 101 00 Praha 10
- Telefon: +420 271 746 720
Národní ústav pro autismus, z.ú. (NAUTIS)
- poskytujeme komplexní nabídku služeb pro osoby s autismem a jejich rodiny.
- www.nautis.cz
- Adresa: Brunnerova 1011/3, 163 00 Praha 17
- Telefon: 606 729 672
Sociální dávky
Sociální dávky vyřizuje Úřad práce ČR - na tomto místě uvádíme kontakt na Úřad práce - kontaktní pracoviště pro Prahu 10:
- adresa: Vršovická 68, 101 38 Praha 10
- tel.: 950 178 111
- odkaz na web zde: pracoviště Úřadu práce v Praze 10
Informace k sociálním dávkám jsou rovněž k dispozici na portálu Ministerstva práce a sociálních věcí - připojujeme odkazy na celý portál a dále na informace o jednotlivých typech sociálních dávek:
Úmrtí
Úmrtí člověka, zejména blízkého, je velice náročná životní situace. Zde bychom Vám chtěli poskytnout základní informace, co vše je třeba v souvislosti s úmrtím člověka zařídit.
a) Pohřebné
Pohřebné náleží osobě, která vypravila pohřeb nezaopatřenému dítěti, nebo osobě, která byla rodičem nezaopatřeného dítěte, a to za podmínky, že zemřelá osoba (s výjimkou mrtvě narozeného dítěte) měla ke dni úmrtí trvalý pobyt na území ČR.
Touto jednorázovou dávkou se přispívá na náklady spojené s vypravením pohřbu. Pohřebné je stanoveno pevnou částkou ve výši 5 000 Kč. Příjem rodiny se netestuje.
Bližší informace zde
Jedná se o dávku ze systému dávek státní sociální podpory, které vyřizuje Úřad práce ČR.
Kontaktní pracoviště ÚP ČR pro Prahu 10 - odkaz zde
b) Sociální pohřby
V případě, že pozůstalí ze závažných sociálních a osobních důvodů nejsou schopni zajistit pohřbení zemřelého, pohřeb (sociální) zajistí obec v souladu se zákonem č. 256/2001 Sb., o pohřebnictví, ve znění pozdějších předpisů, vyhlášky ministerstva zdravotnictví č. 19/1988 Sb., o postupu při úmrtí a pohřebnictví, ve znění pozdějších předpisů. Sociální pohřeb zajišťuje obec, na jejímž území k úmrtí došlo.
c) Jak postupovat při úmrtí blízké osoby
Ztráta nejbližší osoby je pro každého velkou citovou ránou. Bohužel namísto přemýšlení o lidském osudu musí pozůstalí hned po smrti začít rychle jednat. Proto se nejprve pojďme zaměřit na první okamžiky po smrti blízké osoby.
V případě úmrtí doma je vaší povinností přivolat lékaře, který písemně konstatuje smrt osoby. Následně kontaktujte pohřební službu dle vlastního výběru. Počítejte s tím, že pohřební ústav bude chtít znát totožnost zemřelého, vaši totožnost a zároveň bude chtít smuteční šaty určené pro obřad.
Prvním úřadem, kam byste po úmrtí blízkého měli zajít, je matrika obecního úřadu, kde předáte občanský průkaz zemřelého. Potvrzení lékaře o úmrtí (ohledací list) pošle na matriku lékař. Matrika následně vyhotoví úmrtní list a zašle jej objednateli pohřbu. Ostatní doklady zemřelého jako např. řidičský průkaz, průkaz pojištěnce, cestovní pas, průkaz osoby se zdravotním postižením (TP, ZTP, ZTP/P) předáte v místě jejich vydání. Pokud zemřelý pobíral státní dávky, např. příspěvek na péči, příspěvek na mobilitu atd., ohlaste událost úmrtí v místě, kde mu byla příslušná dávka vyplácena, tzn. na místně příslušné pobočce úřadu práce.
Úmrtí doma:
Je nutné zavolat lékaře, který zesnulého prohlédne a vystaví list o prohlídce (tzv. ohledací list). Po odchodu lékaře zavolejte pohřební službu. Po zavolání pohřební služby je nutno domluvit všechny podrobnosti, pohřební služba následně vyřídí vše požadované za Vás.
Při úmrtí v nemocnici či jiném zdravotnickém zařízení:
Ohledací list vystaví místní lékař a zesnulého obvykle převeze na patologii. Organizace oznámí smrt rodinným příslušníkům. Poté je třeba si vyzvednout osobní věci zesnulého. Převoz a vyzvednutí nutných dokumentů většinou vyřizuje pohřební služba. Na dalším postupu je nutno se s pohřební službou domluvit.
Informace o nároku na pracovní volno:
Když vám zemře manžel, druh nebo dítě, máte ze zákona nárok na dva dny placeného volna a další placený den na pohřeb. V případě úmrtí rodičů, sourozenců, prarodičů, tchána a tchýně, švagra a švagrové, snachy a zetě mají zaměstnanci nárok na jeden placený den volna, a pokud pohřeb zařizujete, ještě den navíc. Totéž platí u vzdálenějších příbuzných, podmínkou však je, že v době úmrtí s Vámi žili v jedné domácnosti.
Úmrtní list:
Úmrtní list bude vydán manželce, rodičům, dětem, prarodičům, vnukům, sourozencům nebo zplnomocněným zástupcům. K ověření právního zájmu by měli tito jmenovaní při objednávání pohřbu doložit rodný nebo oddací list a doklad totožnosti. Úmrtní list bude zaslán doporučeně poštou z příslušné matriky úmrtí do 1 měsíce, pokud není dohodnuto při sjednávání pohřbu jinak.
Přepis změny stavu v občanském průkazu:
Provádí oddělení osobních dokladů na úřadu městské části v místě trvalého bydliště. Nový OP obdržíte do 30 dnů. K žádosti o nový OP se předkládá: Váš OP, úmrtní list (originál). Je nutné vrátit kartu zdravotního pojištění zesnulého na kteroukoliv pobočku příslušné zdravotní pojišťovny.
Podmínky nároku na pohřebné:
Zodpoví příslušné územní pracoviště Úřadu práce
Informace o vdovských, vdoveckých a sirotčích důchodech:
Žadatel uplatňuje nárok na důchod u správy sociálního zabezpečení podle místa svého trvalého bydliště.
Notářské řízení:
K vyřízení dědického řízení budete notářem vyzváni písemně.
Zaměstnání
a) Kontaktní pracoviště Úřadu práce v Praze 10
Zprostředkování zaměstnání, rozhodování o přiznání podpory v nezaměstnanosti a agendu tzv. nepojistných dávek vyřizuje Úřad práce ČR.
Pro Prahu - Petrovice je kontaktní pracoviště na adrese Praha 10, Vršovická 68, telefon 950 178 111. Odkaz na web zde.
Řadu informací naleznete rovněž na portálu Ministerstva práce a sociálních věcí, kde jsou soustředěny jak informace o Úřadu práce ČR, tak i informace o sociálních dávkách - odkaz zde.
b) Informace o práci pro lidi se znevýhodněním
Na některých webových stránkách jsou informace o práci pro lidi se znevýhodněním.
Jsou to například tyto webové stránky:
- Ministerstvo práce a sociálních věcí – informace zde
- práce pro OZP
- Rytmus – Od klienta k občanovi, o.p.s.
- NESLYSIMPRACUJI.CZ