Stalo se

Soutěž pro všechny věkové kategorie

BOŽÍ (JAKO) BOŽENA 

Máte rádi pohádky Boženy Němcové, Babičku či jiné její dílo? Zaujal vás osud spisovatelky, jejíž tvorba zajímá čtenáře i v roce jejích dvoustých narozenin? Zúčastněte se celostátní soutěže – pište, malujte, sochejte, foťte, natočte video... Dopište pokračování vaší oblíbené pohádky, ilustrujte scénu z jakékoli povídky B.N., natočte blahopřání Boženě k narozeninám, nebo třeba vyprávějte o své vlastní babičce. Jakékoli originální umělecké dílo, inspirované Boženou Němcovou, má šanci vyhrát až 3 000,-Kč! Podrobná pravidla a přihláška v knihovně a na www.knihovnadobris.cz, uzávěrka je 30.4.2020. 

 

Hlasujte pro nejoblíbenější dětskou knihu

V pořadí již 27. ročník literární ankety SUK – Čteme všichni umožňuje do 27.2.2020 dětem hlasovat o nejoblíbenější knihu vydanou v loňském roce. Vybírat mohou knihu jak od domácích, tak i zahraničních autorů, a to jak z oblasti beletrie, tak i naučné literatury pro děti a mládež. Hlasovat je možné elektronicky zde. Nebo lze jednoduše vyplnit hlasovací lístek ( ke stažení v příloze) a zaslat poštou na adresu: Pedagogická knihovna J. A. Komenského SUK – čteme všichni, Jeruzalémská 12, Praha 1, 110 00. Ze zaslaných hlasů bude vylosováno 50 dětí, které dostanou odměnou knihu. Názor dětí a odraz jejich vkusu ve výsledcích soutěže jsou cennými informacemi pro všechny učitele, knihovníky a rodiče, kteří se snaží o rozvoj dětského čtenářství.

Příloha:

PDF icon hlasovaci_formular_cena_deti_a5.pdf (702.19 KB)

Kniha i na sv. Valentýna

Máme pro vás tip, jak oslavit 14. února sv. Valentýna. Na stejný den připadá i  Mezinárodní  den darování knih. Zkuste tedy oslavit oba svátky najednou tím, že jako dárek letos zvolíte knihu.  Protože Mezinárodní den darování knih však na rozdíl od svátku sv. Valentýna myslí především na děti a jejich vztah ke čtení, určitě nezapomeňte dát knihu dítěti ve svém okolí, nebo ji doneste do čekárny vašeho lékaře či věnujte na dobročinné účely třeba do dětských domovů. Darovat můžete knihu novou i použitou. Neváhejte a oslavte také svátek dávání knih. https://bookgivingday.com/

Beseda se spisovatelkou VĚROU NOSKOVOU

Místní knihovna MČ Praha-Petrovice uspořádala v listopadu besedu s přední českou spisovatelkou, básnířkou a publicistkou Věrou Noskovou. Čtenáři se dozvěděli o literární tvorbě autorky před a po Sametové revoluci, čímž zároveň i o době před a po roce 1989.  Mnohé  výmluvně dokreslilo také promítání doprovodných fotografií s dobovou hudbou.

Lampionový průvod Petrovicemi 2019

Místní knihovna 24. října 2019 uspořádala Lampionový průvod Petrovicemi. O tom, že akce, která se poprvé uskutečnila v loňském roce v předvečer výročí vzniku samostatného Československa, úspěšně založila svou tradici, svědčí hojná účast petrovických občanů. Celkem se průvodu účastnilo na 200 dospělých a nadšených dětí.

NOC S ANDERSENEM 2019 - Místní knihovna Praha-Petrovice pozvala v pátek 29.3.2019 petrovické děti na další pohádkově literární Noc s Andersenem. Přišly  v maskách skřítků všech druhů, které osobně představily při následné soutěži nejkrásnějších z nich. Následovala řada dalších soutěží včetně hledání knihovnického pokladu. Kromě věcných cen byly všechny děti odměněny i promítáním Andersenových pohádek. Když děti odcházely, říkaly, že se už nyní těší na další, to už jubilejní Noc s Andersenem v příštím roce.

CENY MAGNESIA LITERA

Ocenění se v 18. roce existence soutěže Magnesia Litera opět soustředila na českou knižní současnost. Letošní ročník byl obeslán 412 přihláškami ze 112 nakladatelství či jiných subjektů (univerzity, obce, muzea či soukromé osoby), což je o 31 více, než kolik bylo přihlášeno v loňském ročníku; a nový rekord soutěže. Nejpočetněji je obeslána Litera za prózu s 92 tituly, což je také kategorie, kde došlo k největšímu nárůstu počtu přihlášek (o 18 více oproti loňsku).

Ceny Magnesia Litera 2019 získali:

Kniha roku:

Radka Denemarková: Hodiny z olova (Host)

Litera za prózu:

Pavla Horáková: Teorie podivnosti (Argo)

Moleskine Litera za poezii:

Ivan Wernisch: Pernambuco (Druhé město)

Litera za publicistiku:

Jacques Rupnik: Střední Evropa je jako pták s očima vzadu (Novela Bohemica)

Litera za knihu pro děti a mládež:

Vendula Borůvková: 1918 aneb Jak jsem dal gól přes celé Československo (Host)

Litera za naučnou literaturu:

Jan Votýpka a kol.: O parazitech a lidech (Triton)

Litera za nakladatelský čin:

Spisy Bohumila Hrabala 1-7 (Mladá fronta)

Litera za překladovou knihu:

Morten A. Strøksnes: Kniha o moři: Umění lovit ve čtyřech ročních obdobích na otevřeném moři z gumového člunu žraloka grónského (Přeložila Jarka Vrbová, Argo)

DILIA Litera pro objev roku:

Anna Cima: Probudím se na Šibuji (Paseka)

Magnesia Blog roku:

Michaela Duffková: Zápisník alkoholičky

Kosmas Ceny čtenářů:

Jaku Szántó: Za oponou války. Zpravodajem nejen na Blízkém východě (Argo)

 www.magnesia-litera.cz

 

DEN nepřečtených knih

Koná se každý rok 31. srpna a je dnem jako stvořeným pro celodenní čtení. Vezměte do ruky knihu, kterou máte rozečtenou nebo takovou, která na vás už dlouho čeká v knihovně. Den nepřečtených knih od roku 2012 slavíme i v České republice. Češi prý mají ve svých knihovnách v průměru 23 % nepřečtených knih. Nejčastěji jde překvapivě o světové bestsellery, nedočtené zůstávají také tituly z povinné četby. Podle aktuálního průzkumu je na vině nejen nedostatek volného času, ale i špatný výběr knihy, která konkrétního čtenáře nezaujme….

Více na: https://www.martinus.cz/denneprectenychknih (Tento odkaz se otevře v novém okně)

SOUTĚŽE k 100. výročí ČSR

Poslední květnový den se v Domě občanské vybavenosti uskutečnilo slavnostní ocenění vítězů dvou soutěží, které k 100. výročí vzniku Československa vyhlásila Městská část Praha - Petrovice pro žáky petrovických škol a gymnázií. Fotografické soutěže na téma "Místo, kde vrůstám kořeny, aneb Petrovice očima dětí" a literární soutěže s mottem "Co mi říká pojem vlastenectví" se tak účastnily děti jak ze ZŠ Dopplerova, tak i z Dino Schools a Gymnázia Altis. Úspěšně se zapojili i dva žáci z jiných škol, kteří však mají trvalé bydliště v Petrovicích. Vítězům osobně gratulovaly starostka městské části JUDr. Olga Hromasová a předsedkyně Komise výchovy, vzdělávání a sportu RMČ Mgr. Veronika Balíčková.

Fotografická soutěž: Účastnilo se 47 dětí, z toho 13 dětí se zapojilo týmovou prací za celou třídu 2. A Dino Elementary schools, další už soutěžili jako jednotlivci. Soutěžilo se ve čtyřech věkových kategoriích od 6 do 15 let a uděleno bylo celkem 10 cen.

Literární soutěž: Účastnilo se 12 dětí, které soutěžily opět ve 4 kategoriích, tentokráte dělených podle stupně tříd od 3. až do 9. třídy. Uděleno bylo opět celkem 10 cen. Kategorie 9. třídy nebyla obeslána.

Podrobné zadání v přílohách.

 

NOC S ANDERSENEM 2018

Místní knihovna MČ Praha – Petrovice uspořádala pro malé petrovické čtenáře další pohádkově dobrodružnou Noc s Andersenem. Již tradiční akce se letos uskutečnila v pátek 23. března od 18.00 hod. do soboty 24. března 08.00 hod., a to samozřejmě opět v naší knihovně. Pro děti byla hned po večeři v restauraci Letem světem, která byla  jedním ze sponzorů akce, připravena řada soutěžních akcí, a to od soutěže kostýmů až třeba po hledání pokladu v naší knihovně. A samozřejmě nechybělo ani pohádkové čtení, tentokrát z Povídání o pejskovi a kočičce od Josefa Čapka. Dětem se večer líbil, takže se prý už těší na  Noc s Andersenem 2019.

Foto z Noci s Andersenem

SOUTĚŽ:  DEN PRO DĚTSKOU KNIHU 2017

Komiks zdarma získalo 20 dětí.

Děti, které se v prosinci registrovaly v Místní knihovně Praha - Petrovice nebo pro ni vyplnily pracovní list k časopisu Bart Simpson, získaly jako odměnu komiksový časopis Bart Simpson. Ty, které nám navíc předaly komiksový obrázek na téma Simpsonovi, se zapojily do soutěže Nakladatelství CREW s.r.o., jež převzalo záštitu nad akcemi Dne pro dětskou knihu (2.12. 2017). Vítězné soutěžní obrázky budou publikovány v čísle 04/2018  časopisu Bart Simpson. Na vítěze ještě čekají ceny v podobě ročního předplatného časopisu Bart Simpson. Uzávěrka pro zasílání obrázků byla stanovena na 31. 12. 2017. ( foto z akce )

BESEDA

V listopadu se u nás konaly hned dvě besedy, v nichž jsme připravili povídání o knihovnách a knihách pro děti z mateřské školy Milánská a žáky 1. třídy Dino Schools. ( Foto z besedy s Dino schools.)

ČTENÍ S KNIHOVNOU

V rámci 21. ročníku Týdnu knihoven, který se letos uskutečnil od 2. do 8. října, naše knihovna připravila akci Děti čtou dětem. Na programu bylo povídání o knihovně i předčítání pohádek, to samozřejmě  knihovnických. Dětem z mateřské školky Jakobiho a letošním prvňáčkům ze základní školy Dopplerova skvěle předčítali žáci 8. třídy ze stejné školy. ( Foto z akce Děti čtou dětem.)