Jak jsme slavili v Petrovicích »republiku«

Také u nás v Petrovicích proběhly oslavy stoletého výročí vzniku Československé republiky. První akce byla kulturní - v pondělí 22. října ve Společenském sále Domu občanské vybavenosti vystoupilo Doležalovo kvarteto a poté známá herečka a dabérka Valerie Zawadská. Spojení krásné hudby a brilantního uměleckého přednesu se posluchačům muselo líbit.

O den později, 23. října, jsme si opět připomenuli 100. výročí vzniku Československa. A to zasazením Lípy republiky na prostranství před základní školou. Přítomným účastníkům zazpívali členové pěveckého sboru RadHost ze ZUŠ Praha - Hostivař československou státní hymnu a naše národní písně. Starostka MČ Praha - Petrovice JUDr. Olga Hromasová v proslovu připomenula, že právě v prvním roce života mladého samostatného státu lidé s nadšením vysazovali náš národní strom - lípu - na mnoha místech republiky jako symbol státnosti, svobody a demokracie. Mezi účastníky nechyběly ani malé děti, které se těšily na následující lampionový průvod Petrovicemi. I když mu nepřálo počasí, uskutečnil se v Petrovicích premiérově a snad založil pěknou tradici.

Další den, 24. října, uctil Úřad městské části Praha - Petrovice výročí vzniku ČSR jako tradičně pietními akty u pomníků obětí světových válek. Nejprve na petrovickém hřbitově a poté u památníku padlých v Edisonově ulici. Slavnostní akce se zúčastnili zástupci městské části v čele se starostkou Petrovic JUDr. Olgou Hromasovou, zástupci Městské policie hl. m. Prahy, České atlantické komise, Sokolské župy Pražské - Scheinerova, TJ Sokol Petrovice, Českého svazu bojovníků za svobodu, Svazu vojenských veteránů ČR a Československé obce legionářské. Přítomni byli rovněž členové rodin legionářů z Petrovic. Pietní akty spojené s kladením věnců doprovázela dechová kapela Říčanka pod taktovkou B. Průchy. Žáci Gymnázia ALTIS a Dino Elementary School přítomným zarecitovali a zazpívali. Účinkující obdrželi v upomínku odznaky s logem 100. výročí vzniku ČSR v barvách a symbolice městské části.